Hon na bájného tasmánského čerta: Čeho se bát v Tasmánii doopravdy?

Tasmánský Čert

Legenda o tasmánském čertovi

Tasmánský čert (Sarcophilus harrisii) je největší žijící masožravý vačnatec, který se vyskytuje pouze na ostrově Tasmánie. Jeho hrůzostrašná pověst pochází z jeho nočních zvyků, černého zbarvení, pronikavého křiku a agresivního chování při krmení.

Domorodé legendy Tasmánců hovoří o čertovi jako o zlomyslném duchu, který straší v noci a unáší duše zemřelých. Jeho děsivý řev, slyšitelný na kilometry daleko, byl považován za znamení blížící se smrti. Evropští osadníci, vystrašení jeho vzhledem a chováním, mu dali jméno "ďábel" a začali ho lovit jako škůdce.

Skutečný tasmánský čert

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý, je největší žijící dravý vačnatec. Žije pouze na ostrově Tasmánie a v Tasmánii je také ikonickým druhem. Čertovité znaky mu propůjčují mohutná stavba těla, černá srst s bílými znaky na hrudi a ocasu, silné čelisti a pronikavý skřek, který se ozývá noční divočinou.

Tasmánští čerti jsou mrchožrouti a hrají důležitou roli v ekosystému. Jejich silné čelisti dokáží rozdrtit kosti a zkonzumovat celou kořist. Bohužel, populace tasmánských čertů v posledních desetiletích dramaticky poklesla kvůli nakažlivému obličejovému tumoru. Ochranáři se snaží chránit zbývající populaci a bojovat proti této hrozbě.

Výpravy za divočinou Tasmánie

Tasmánie, ostrov ležící jižně od Austrálie, je proslulá svou nedotčenou přírodou a bohatou divočinou. Výpravy do tasmánské divočiny nabízejí nezapomenutelné zážitky. Prozkoumejte starobylé deštné lesy, kde se tyčí mohutné stromové kapradiny a eukalypty. Objevte krásu Cradle Mountain-Lake St Clair National Parku s jeho majestátními horami a křišťálově čistými jezery. Pozorujte vzácné druhy zvířat, jako jsou tasmánští čerti, vombati a papoušci lori. Vydejte se na túru po Overland Tracku, jedné z nejznámějších turistických tras v Austrálii. Ať už se vydáte kamkoli, Tasmánie vás okouzlí svou krásou a klidem.

Noční prohlídky s čerty

Ochrana ohroženého druhu

Ochrana ohrožených druhů představuje komplexní a mnohostranný úkol, který vyžaduje spolupráci na národní i mezinárodní úrovni. Mezi klíčové aspekty patří identifikace a monitoring ohrožených druhů, ochrana jejich přirozeného prostředí a stanovišť, regulace lovu a obchodu s ohroženými druhy a v neposlední řadě i vzdělávání a osvěta veřejnosti.

Důležitou roli v ochraně ohrožených druhů hrají zoologické a botanické zahrady, které se věnují záchranným chovům a pěstování ohrožených druhů rostlin. Tyto instituce se také podílejí na výzkumu a šíření informací o ohrožených druzích.

Ochrana ohrožených druhů je nezbytná pro zachování biodiverzity a zdravého fungování ekosystémů.