Jawa 21: Legendární motocykl z éry motorismu

Jawa 21

Jawa 21 je motocykl, který se stal legendou v éře motorismu. Jeho ikonický design a spolehlivost si získaly srdce mnoha motocyklových nadšenců. Jawa 21 je symbolem českého motocyklového průmyslu a představuje skvělou kombinaci elegance, výkonu a jednoduchosti. V tomto článku se podíváme na historii, technické specifikace, recenze majitelů a budoucnost tohoto klasického motocyklu. Připravte se na vzrušující pohled do světa Jawa 21!

Historie a vývoj motocyklu Jawa 21

Motocykl Jawa 21 je legendou českého motocyklového průmyslu. Jeho historie sahá až do roku 1953, kdy byl poprvé představen veřejnosti. Jawa 21 se rychle stala velmi populární díky své spolehlivosti a výkonu. Během let prošla několika vývojovými fázemi, které přinesly technické inovace a vylepšení. Původně byl poháněn dvoutaktním motorem o objemu 250 cm3, později byla nabídka rozšířena o verzi s objemem 350 cm3. V roce 1961 byla představena modernizovaná verze Jawa 21/350 Bizon, která se stala jedním z nejúspěšnějších modelů v historii Jawy. Díky svému robustnímu designu a schopnosti překonat i náročné terény si získala mnoho obdivovatelů jak doma, tak i v zahraničí. Motocykl Jawa 21 se stal symbolem československého motorismu a jeho historie je nedílnou součástí naší kulturní dědictví.

Technické specifikace a vlastnosti motocyklu Jawa 21

Jawa 21 je jedinečný motocykl, který se stal legendou českého motocyklového průmyslu. Tento model byl poprvé představen v roce 1946 a od té doby prošel různými inovacemi a vylepšeními.

Motocykl Jawa 21 je vybaven spolehlivým dvoudobým jednoválcem o objemu 250 cm3. Jeho maximální rychlost dosahuje až 100 km/h, což bylo v té době velmi respektované. Převodovka má čtyři rychlosti, což umožňuje plynulou jízdu jak ve městě, tak i na delších trasách.

Jawa 21 je také známá svou robustností a odolností. Díky pevnému rámu a kvalitnímu zpracování je tento motocykl schopen snést i náročné terény. Navíc je vybaven přední brzdou s bubnovým mechanismem, která poskytuje spolehlivé brzdění.

Další vlastností, která dělá Jawu 21 unikátní, je její pohodlnost pro řidiče i spolujezdce. Sedadlo je dostatečně prostorné a ergonomicky tvarované, což zajišťuje pohodlnou jízdu i na delší vzdálenosti. Navíc je motocykl vybaven zadními tlumiči, které absorbují nerovnosti na silnici a zajišťují hladkou jízdu.

Jawa 21 je také velmi ekonomická v provozu. Spotřeba paliva se pohybuje kolem 3-4 litrů na 100 km, což je skvělá hodnota pro motocykl této kategorie. Díky tomu je Jawa 21 ideálním dopravním prostředkem pro každodenní dojíždění i pro delší výlety.

Celkově lze říci, že technické specifikace a vlastnosti motocyklu Jawa 21 ho činí skvělou volbou pro milovníky klasických motocyklů. Jeho spolehlivost, robustnost a pohodlnost jsou nezpochybnitelné, což dělá z Jawy 21 ikonu českého motocyklového průmyslu.

Jawa 21 jako ikona českého motocyklového průmyslu

Jawa 21 je bezpochyby jednou z největších ikon českého motocyklového průmyslu. Tento legendární motocykl, který byl vyráběn od roku 1953 do roku 1962, se stal symbolem kvality a spolehlivosti. Jawa 21 se rychle stala oblíbenou volbou jak pro běžné jezdce, tak i pro profesionální závodníky.

Svou popularitu si Jawa 21 získala díky svému jedinečnému designu a výkonu. Motor o objemu 250 cm3 poskytoval dostatečnou sílu pro pohodlnou jízdu jak ve městě, tak i na delších trasách. Navíc byla Jawa 21 vybavena moderními technologiemi své doby, jako například elektrickým startérem.

Jawa 21 se také stala úspěšným exportním artiklem a byla vyvážena do mnoha zemí po celém světě. Její renomé překročilo hranice Československa a stala se známou jako spolehlivý a kvalitní motocykl.

Dodnes jsou milovníci Jawy 21 nadšeni jejím vzhledem a výkonem. Mnoho majitelů si ji ponechalo jako sběratelský kousek nebo ji renovovalo do původního stavu. Jawa 21 je tak stále živoucí legendou českého motocyklového průmyslu a její hodnota neustále roste.

Jawa 21 představuje skutečný klenot pro každého nadšence motocyklů a je důkazem toho, že český motocyklový průmysl má co nabídnout. Její ikonický design a spolehlivost ji řadí mezi nejlepší motocykly své doby.

Zkušenosti a recenze majitelů motocyklu Jawa 21

Zkušenosti a recenze majitelů motocyklu Jawa 21 jsou velmi pozitivní. Majitelé si pochvalují jeho spolehlivost a jednoduchou údržbu. Motocykl je velmi pohodlný a snadno ovladatelný, což ocení jak začátečníci, tak i zkušení jezdci. Jawa 21 má také skvělou akceleraci a dostatečný výkon pro jízdu jak po městě, tak i na delší trasy. Majitelé si také všímají klasického designu motocyklu, který je stále atraktivní i v dnešní době. Celkově lze říct, že Jawa 21 je motocykl s bohatou tradicí, která se promítá do jeho kvality a spokojenosti majitelů.

Porovnání Jawa 21 s jinými motocykly na trhu

Motocykl Jawa 21 je jedinečným příkladem českého inženýrství a designu. Jeho porovnání s jinými motocykly na trhu ukazuje jeho výjimečnost. V porovnání s moderními motocykly může být Jawa 21 vnímána jako méně výkonná, ale to neznamená, že není schopná konkurovat. Její spolehlivost a jednoduchost konstrukce jsou její silné stránky. Oproti jiným retro motocyklům se Jawa 21 vyznačuje pohodlnou jízdou a snadnou ovladatelností. I když nemá nejmodernější technologie, stále si zachovává své místo mezi milovníky klasických motocyklů.

Doporučení pro údržbu a servis motocyklu Jawa 21

Pro správnou funkci a dlouhou životnost motocyklu Jawa 21 je důležité pravidelně provádět údržbu a servis. Zde je několik doporučení, která vám pomohou udržet váš motocykl v perfektním stavu.

První a nejdůležitější je pravidelná výměna oleje a filtru oleje. Doporučuje se provést tuto údržbu každých 3000 km. Správný olej zajišťuje mazání motoru a chrání ho před opotřebením.

Dalším důležitým krokem je kontrola brzdového systému. Měli byste pravidelně kontrolovat stav brzdových destiček, brzdových kotoučů a brzdové kapaliny. Pokud zaznamenáte jakékoli problémy s brzdami, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc.

Nenechte si ujít ani kontrolu pneumatik. Správný tlak vzduchu je klíčový pro bezpečnou jízdu. Pravidelně kontrolujte tlak ve svých pneumatikách a při potřebě jej upravte.

Kromě toho je také důležité pravidelně kontrolovat stav řetězu, svíčky a baterie. Řetěz by měl být správně napnutý a promazaný. Svíčka by měla být v dobrém stavu a baterie dobře nabita.

Pokud nejste zkušený mechanik, doporučuje se svěřit údržbu a servis vašeho motocyklu odborníkům. Mnoho autorizovaných servisů nabízí specializovanou péči pro motocykl Jawa 21.

Dodržování těchto doporučení pro údržbu vám pomůže udržet váš motocykl Jawa 21 v bezvadném stavu a prodloužit jeho životnost. Nezapomeňte, že pravidelná údržba je klíčová pro bezpečnou a spolehlivou jízdu na vašem motocyklu Jawa 21.

Kde a jak zakoupit motocykl Jawa 21

Motocykl Jawa 21 je stále živoucí klasika, kterou si můžete pořídit i dnes. Existuje několik možností, jak zakoupit tento legendární motocykl. První možností je vyhledat specializované prodejce starých motocyklů, kteří se často specializují právě na Jawy. Další možností je sledovat inzeráty a nabídky na internetu, kde se občas objevují nabídky prodeje Jawy 21 od soukromých osob. Je také možné se obrátit na sběratele a nadšence, kteří mají vlastní sbírku motocyklů a mohou být ochotni prodat svou Jawu 21. Při nákupu je důležité pečlivě prověřit technický stav motocyklu a zkontrolovat jeho původ. Zakoupením Jawy 21 si můžete přivést domů skutečný kousek historie českého motorismu.

Budoucnost motocyklu Jawa 21 v moderním světě motorismu

Budoucnost motocyklu Jawa 21 v moderním světě motorismu je plná výzev a příležitostí. I přes svou legendární pověst se Jawa 21 musí přizpůsobovat novým trendům a požadavkům trhu. V současnosti je vidět rostoucí zájem o retro motocykly, což může být pro Jawu 21 velkou příležitostí.

Společnost Jawa se snaží držet krok s moderním designem a technologiemi, aby oslovila i mladší generace motocyklistů. Nové modely Jawy 21 jsou vybaveny moderními prvky, jako jsou LED osvětlení, digitální palubní deska nebo elektronické systémy kontroly trakce.

Dalším směrem, kterým by se Jawa 21 mohla ubírat, je ekologie a udržitelnost. Stále více lidí si uvědomuje důležitost ochrany životního prostředí a hledá alternativy k fosilnímu palivu. Jawa by mohla investovat do vývoje elektrických nebo hybridních modelů, které by splňovaly ekologické normy.

Vzhledem k rostoucímu zájmu o retro motocykly a snaze o udržení tradice českého motocyklového průmyslu, je možné očekávat, že Jawa 21 bude i nadále žít dál. Je to klasika, která má své místo v srdcích motocyklistů a stále si udržuje svou popularitu.

Budoucnost motocyklu Jawa 21 závisí na schopnosti společnosti Jawa reagovat na nové trendy a požadavky trhu. Pokud se jí podaří přizpůsobit se moderním výzvám, může si zachovat svou pozici jako ikona českého motocyklového průmyslu i v budoucnu.

Jawa 21 je bezesporu motocyklovou klasikou, která si i po mnoha letech udržuje své místo na trhu. Je to stroj, který ztělesňuje éru motorismu a přináší nostalgický pocit majitelům i obdivovatelům. I dnes se najdou lidé, kteří si Jawa 21 pořídí jako svůj první motocykl a zažijí s ním nezapomenutelné chvíle na silnici. Ať už jde o výlety do přírody či jen projížďky po městě, Jawa 21 vždy dokáže potěšit svým stylem a spolehlivostí. Je to skutečná legenda českého motocyklového průmyslu, která žije dál a stále má co nabídnout.

Publikováno: 31. 12. 2023

Kategorie: motorismus

Autor: Jakub Matějka

Tagy: jawa 21 | motocykl