Kouzlo slova Prosím: Proč je slušnost stále v módě?

Prosím

Prosím vtipně

Češi a humor, to je kapitola sama pro sebe. Někdy černý, jindy absurdní, ale vždycky s notnou dávkou ironie. Vždyť co jiného nám zbývá, když se podíváme na naše politiky nebo na to, jak jezdíme v MHD v dopravní špičce? Smích nás prostě drží nad vodou. A ruku na srdce, kdo by nemiloval ty naše klasiky? Cimrman, Švejk, Slunce, seno… To je prostě národní poklad! Takže až budete mít špatný den, vzpomeňte si na nějaký ten český fór a hned vám bude líp. Protože jak se říká, smích je kořením života!

Hry s prosím

Kouzelné slovíčko "prosím" je někdy pro děti těžké říct. Zkuste proto hry, které jim to usnadní! Zahrajte si na obchod, kde se bez "prosím" neobejdou ani zákazníci, ani prodavači. Nebo zkuste hru na schovávanou, kdy se schovaný smí ozvat jenom s kouzelným slůvkem. Děti si hravou formou osvojí slušné chování a "prosím" z jejich úst bude znít přirozeně a s úsměvem.

Prosím ve filmu a hudbě

Slovo "prosím" je v českém filmu a hudbě častým hostem. Využívá se k vyjádření zdvořilé prosby, ale i k zdůraznění emocí, jako je smutek, láska nebo zoufalství.

Vzpomeňme na slavné filmové hlášky: "Prosím, pane doktore, už nikdy víc" z filmu Marečku, podejte mi pero! nebo "Prosím vás, nezabíjejte mě!" z filmu Vesničko má středisková. Tyto věty se staly součástí běžné mluvy a dodnes baví diváky.

Ani v hudbě nezůstává "prosím" pozadu. Známá je píseň Karla Gotta "Prosím, vrať se mi", která je plná smutku a touhy. Využití slova "prosím" v textu písní dodává skladbám na naléhavosti a intimitě.

Zábavná fakta o prosím

Věděli jste, že slůvko "prosím" pochází z původního "prosíme", což je 1. osoba množného čísla? Používáním "prosím" tedy vlastně říkáme "prosíme tě". Zajímavé je, že i když je "prosím" zdvořilostní fráze, v češtině se často vynechává, a to i v situacích, kdy by se v jiných jazycích považovala za nezbytnou. To může být pro cizince matoucí, ale pro Čechy je to přirozené. Důležité je si uvědomit, že i tón hlasu a kontext hrají v české komunikaci velkou roli.

Prosím v jiných jazycích

Třebaže je čeština krásný a bohatý jazyk, někdy je potřeba se domluvit i jinak. Ať už cestujete do zahraničí, chcete si přečíst knihu v originále nebo se učíte nový jazyk, existuje mnoho důvodů, proč sáhnout po slovníku nebo online překladači. Angličtina je dnes takřka nutností, ale znalost dalších jazyků, jako je němčina, španělština nebo francouzština, otevírá dveře k novým kulturám a zážitkům. Nebojte se experimentovat a rozšiřovat si obzory!

Kvíz: Jak dobře znáte prosím?

Víte, kdy se poprvé objevilo tohle zdvořilé slůvko v českém jazyce? A víte, jak se liší jeho používání od „prosím“ v jiných jazycích? Otestujte si své znalosti v našem kvízu! Zjistíte, jestli jste v používání „prosím“ spíše začátečník, mírně pokročilý, nebo rovnou expert na etiketu. Tak schválně, troufnete si?

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: zábava

Autor: Eliáš Růžička

Tagy: prosím | slovo pro vyjádření slušnosti