Kris Kros: Hudební skupina, která zahýbá s hranicemi kultury

Kris Kros

Kris Kros je jedna z nejznámějších hudebních skupin v historii hip-hopu. Tato duo skupina byla založena v Atlantě v roce 1990 a skládala se ze dvou mladých rapperů - Chrisa "Mac Daddy" Kellyho a Chrise "Daddy Mac" Smitha. Jejich hudba se odlišovala od ostatních rapových skupin, díky svým energickým beatům a melodiím. Díky svému ohromujícímu úspěchu stali se Kris Kros hvězdami celosvětové hudební scény, která ovlivnila celou generaci posluchačů. V tomto článku si budeme prohlížet blíže historii této slavné skupiny a nahlédneme do jejich pozadí, jak se jim podařilo dosáhnout takové slávy.

Představení skupiny "Kris Kros"

Kris Kros byla americká hudební skupina, která působila v letech 1990 až 1996. Tento hip-hopový dua tvořili Chris "Mac Daddy" Kelly a Chris "Daddy Mac" Smith. Kris Kros se proslavila zejména hity jako "Jump", "Warm It Up" nebo "I Missed the Bus". Jejich styl se vyznačoval především catchy refrény a vtipnými texty. V roce 1992 dokonce obdrželi cenu Grammy za nejlepší rapovou skladbu, což svědčí o velké popularitě této skupiny na vrcholu své kariéry. Kris Kros se stali ikonami dětských devadesátých let a jejich styl ovlivnil mnoho dalších interpretů tohoto žánru.

Historie skupiny

Kris Kros byla americká hip-hopová skupina, kterou tvořili Chris "Mac Daddy" Kelly a Chris "Daddy Mac" Smith. Skupina vznikla v roce 1991 v Atlantě a již o rok později vydala své debutové album Totally Krossed Out, které se stalo velkým hitem a dosáhlo na první místo v žebříčku Billboard 200. Kris Kros se stali známí především díky jejich charakteristickému stylu oblékání - nosili oblečení naruby a zpěvák Mac Daddy měl velké kudrnaté vlasy. V roce 1992 také hráli ve filmu Who's the Man? a na ceremonii Billboard Music Awards zpívali svůj hit Jump, za což získali ocenění pro nejlepší rapový singl. V roce 1993 Kris Kros vydali své druhé album Da Bomb, které už ale nebylo tak úspěšné jako jejich debut. Skupina se rozpadla v roce 1996, ale oba členové si zachovali kontakt až do smrtelných událostí počínaje rokem 2013 - Chris Kelly zemřel na předávkování drogami, zatímco Chris Smith pokračuje v hudební kariéře jako Daddy Mack.

Vliv skupiny na hudební scénu

Hudební skupiny a jejich vliv na hudební scénu jsou natolik obrovské, že by se na ně mohlo psát nesčetně článků. Jednou z takových skupin jsou Kris Kros, dvojice hudebníků z Atlanty, kteří svými písničkami ovlivnili celou generaci posluchačů i další umělce. Kris Kros se proslavili především rapovými hity "Jump" a "Warm It Up", které v osmdesátých letech ovládly hitparády a staly se ikonickým symbolem té doby. Jejich styl hudby, oblečení a gesta měly ohromný dopad na další hudebníky, kteří se začali inspirovat tímto novým stylem rapové hudby. Kris Kros dokázali svým přístupem změnit celkové vnímání rapu, který navíc dostal novou dimenzi díky excentrickému stylu oblékání, jakým byla například nošení odzbrojujících šortek. Budeme tak moci sledovat rozvoj tohoto proudu nejenom z pohledu hudby ale také módy a životního stylu inspirujícím další generace mladých lidí po celém světě.

Diskografie

Kris Kros byla americká hudební skupina, která se proslavila zejména v 90. letech. Jejich diskografie zahrnuje celkem tři studiová alba, a to "Totally Krossed Out" (1992), "Da Bomb" (1993) a "Young, Rich & Dangerous" (1996). Mezi nejznámější singly skupiny patří "Jump", "Warm It Up", "I'm Real" nebo například hitovka "Alright". Kris Kros zaznamenali velký úspěch v USA i po celém světě, díky svému charakteristickému stylu oblečení a hudbě s výraznými rapovými prvky.

Hity a úspěchy skupiny

Kris Kros byla americká hiphopová skupina, která se prosadila v 90. letech minulého století a stala se jednou z nejúspěšnějších skupin tohoto žánru. Jejich první album, "Totally Krossed Out", obsahovalo hity jako "Jump" a "Warm It Up", které se umístily na předních příčkách hitparád po celém světě. Tato skupina se proslavila nejen svými písněmi, ale také svým unikátním stylem oblečení - nosili totiž oblečení pozpátku! Kris Kros dokázali být inspirací pro mnoho nadcházejících hudebníků a zanechali významnou stopu ve světové popkultuře.

Koncertní činnost

Hudební skupina Kris Kros se v průběhu své kariéry zaměřovala nejen na nahrávání a produkci svých hitových skladeb, ale také na koncertní činnost. Jejich živé vystoupení byla vždy zárukou energie, dobré nálady a výborného zábavy pro fanoušky hip-hopu a R&B hudby.

Na koncertech Kris Kros se diváci mohli těšit nejen na jejich největší hity jako "Jump" nebo "Warm It Up", ale také na nové písničky z aktuálních alb. Skupina se snažila navázat osobní kontakt s publikem prostřednictvím improvizace, tancování a přímých interakcí. Koncerty Kris Kros byly plné pozitivní energie, podpory a sdílení radosti ze společné hudby.

V průběhu let Kris Kros odehráli mnoho koncertů po celém světě, přičemž každý z nich byl jedinečným zážitkem pro fanoušky i samotné umělce. Jejich živá produkce byla jednou z hlavních cest, jak budovat sirodší komunitu posluchačů a ukázat jim svou vášeň pro hudbu.

Význam skupiny pro českou kulturu

Hudební skupina Kris Kros má pro českou kulturu význam z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že se jedná o průkopníky stylu rap a hip hop v USA, který se posléze rozšířil i do České republiky. Kris Kros tedy mnohým českým hudebním umělcům inspirovali a ovlivnili jejich tvorbu. Díky své popularitě také pomohli popularizovat hip hopovou kulturu mezi mladou generací.

Dalším přínosem skupiny Kris Kros pro českou kulturu je fakt, že písně této skupiny jsou plné textů s pozitivními poselstvími pro mládež – motivují ke snaze a úsilí, nejen v hudební sféře. Tento typ zpráv si našel mnoho fanoušků i u nás.

V neposlední řadě bychom neměli zapomenout na to, jak velký dopad měla (a stále má) hudba skupiny Kris Kros na hudbu celosvětově. Jejich písnička "Jump" se totiž stala mezinárodním hitem a dodnes patří k nezapomenutelným kouskům populární hudby 90. let.

Celkově lze tedy říci, že skupina Kris Kros svým dílem a hudebním projevem přispěla nejen k české, ale i celosvětové kultuře. Jejich pozitivní poselství v textech stále oslovuje mnoho lidí a hip hopová kultura díky nim zůstává nadále populární u mladých lidí po celém světě.

Kritické ohlasy na tvorbu skupiny

Skupina Kris Kros, která se proslavila zejména v 90. letech hitovkami jako "Jump" či "Warm It Up", se stala předmětem mnoha kritických ohlasů. Zatímco někteří fanoušci si užívali jejich chytlavé melodie a energické vystoupení, kritici tvrdili, že skupina byla pouze marketinkovým trikem plánovaným hudebním producentem Jermaine Duprim. Dále byla často kritizována za svůj stereotypní obraz tvořený zejména z dudlíků, baseballových mikin a širších kalhot. Navíc byli členové skupiny Chris "Mac Daddy" Kelly a Chris "Daddy Mac" Smith označeni za nezralé teenagera bez jakékoli vážného přínosu do hudební scény. Bez ohledu na tyto kritiky ale Kris Kros dokázali svými písničkami oslovit širokou publikum a stali se neoddiskutovatelnou součástí hudební historie 90. let.

Budoucnost skupiny "Kris Kros"

Skupina Kris Kros byla v 90. letech velmi populární a jejich hit "Jump" se dodnes považuje za klasiku. I přesto, že se početnějiji složená skupina rozpadla, oba členové - Chris Kelly a Chris Smith - se nadále věnují hudbě. V roce 2013 však zemřel Chris Kelly a tak se skupině definitivně uzavřela kapitola. Nicméně, zůstanou po sobě důležitým prvkem hudební historie a inspirací pro mnoho dalších umělců. Jak by také samotní Kris Kros řekli: "We missed the bus" (minul nás ten správný vlak), ale jejich stopa v hudbě zůstane zachována navždy.

Celkově lze říct, že hudební skupina Kris Kros byla významnou součástí hip-hopové scény v 90. letech minulého století. Jejich unikátní styl, který zahrnoval nejen rapování ale i taneční prvky, a jejich pestré oblečení okořeněné doplňky jako například baretům nebo řetězům, se staly pro fanoušky jejich znakem rozpoznávacím. I když se kapela dnes již neaktivně podílí na hudebním dění, stále zůstávají inspirací pro mnoho mladých umělců a jsou pevnou součástí historie hip-hopu.

Publikováno: 09. 10. 2023

Kategorie: kultura

Autor: Jakub Matějka

Tagy: kris kros | hudební skupina