Hrad Kostka: Tajemná pevnost plná historie a nádhery!

Hrad Kostka

Připojte se k nám na cestě do minulosti a objevujte tajemství tohoto impozantního sídla. Hrad Kostka ve skutečnosti neexistuje. Je to fiktivní stavba v románech Evžena Bočka. Pojďme se zasnít a domyslet si tento hrad :-)

Historie hradu Kostka

Hrad Kostka se nachází v malebném prostředí Českého ráje a svéráznou historií si získal pozornost mnoha návštěvníků. Hrad byl postaven ve 14. století jako strážní pevnost na ochranu obchodní cesty z Prahy do severních Čech.

Během své existence prošel hrad několika majiteli a úpravami, které přinesly nový vzhled i funkčnost. V 16. století hrad patřil do rodového majetku Adama ze Šternberka, který dal hradu renesanční podobu. Později sloužil jako sídlo šlechtických rodů Waldsteinů a Clam-Gallasů.

Mimo jiné je hrad Kostka znám také díky tomu, že se zde natáčely některé scény legendárního českého filmu "Limonádový Joe". Dnes je hrad otevřen pro veřejnost a nabízí možnost prohlédnout si jeho expozice a krásné okolí Českého ráje.

Architektura hradu

Architektura hradu Kostka je skvělým příkladem středověkého opevnění. Proslulý zejména svou západní věží, která poskytuje neuvěřitelný výhled na celé okolí. Ojedinělou a nezaměnitelnou atmosféru navíc umocňuje složité labyrintické rozložení nádvoří a tajných chodeb, které každoročně přitahují tisíce nadšených návštěvníků.

Interiér hradu

Interiér hradu Kostka je stejně fascinující jako jeho vnější podoba. Při prohlídce interiéru se můžete ponořit do bohaté historie tohoto středověkého hradu a objevovat tajemství, která se zde ukrývají. Procházka po věžích a komnatách vám umožní nahlédnout do života dávných obyvatel hradu i do atmosféry, která zde vládla. V interiéru najdete mnoho cenných artefaktů, nádhernou mobiliář a unikátní dekorace, které dokreslují atmosféru středověku. Přijďte se s námi podívat na jeden z nejzachovalejších hradů v České republice a prozkoumejte jeho fantastický interiér!

Okolí hradu Kostka

Když se řekne "Hrad Kostka", mnohým lidem zazní v uších skřípání kolen a kovové zvuky, které připomínají středověkou dobu. Nicméně, nezapomínejme ani na krásnou přírodu, která se kolem hradu rozprostírá. Okolí Hradu Kostka je plné malebných cest, lesů a polí. Pokud máte rádi turistiku nebo jste jen milovníkem pěkných výhledů, určitě si nenechte ujít krásné procházky po okolních kopcích. A pokud máte chuť na něco sladkého, určitě si ochutnejte místní specialitu - kostkovský koláč!

Jak se dostat na hrad Kostka

Pro poznání historie a krás přírody je návštěva hradu Kostka výbornou volbou. Tento malebný hrad se nachází na vrcholu kopce v obci Sobotka a nabízí unikátní pohled na okolní krajinu. Pokud se chystáte navštívit tento skvost středověké architektury, neváhejte a podívejte se na následující tipy, jak se k němu dostat.

Ubytování a stravování v blízkosti hradu

Pokud plánujete navštívit hrad Kostka a hledáte příjemné ubytování a možnosti stravování v blízkosti, máme pro vás skvělé tipy! V okolních obcích najdete mnoho penzionů, hotelů i campů s různými cenovými kategoriemi a vzdálenostmi od hradu. Pokud se rádi obklopíte přírodou, doporučujeme zvolit ubytování v některém z okolních lesů nebo na břehu řeky Sázavy. Co se týče stravování, nabídka je pestrá - od restaurací s tradiční českou kuchyní po vegetariánské bistra a trendy kavárny. Nenechte si ujít ochutnat také místní speciality, jako jsou např. kulajda nebo krkonošské párky. Ubytování a stravování v blízkosti hradu Kostka jsou splněným snem romantiků i milovníků dobrodružství!

Publikováno: 23. 07. 2023 / Aktualizováno: 09. 01. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Adriana Šimková

Tagy: hrad kostka